פרח חדש במטבח: הכירו את פרחי הבננה

פורסם ב: 12/02/2018

אין בשלן ישראלי שלא יודע מה זה ממרח קארי או טעם לפחות פעם אחת סלט פפאיה ירוקה. אבל יש חומר גלם אחד שהפודי הישראלי עדיין לא למד להכיר, למרות שהוא פופולרי מאוד בתאילנד, הודו סרי לנקה ובפיליפינים, והוא זמין וצומח בארץ שנים ארוכות: פרחי בננה.

בישראל צומחים 20,000 דונם של מטעי בננות, ולמרות שבכל בית ישראלי אוכלים את הפרי הצהוב, פרחי הבננה הם מראה נדיר ואקזוטי לרבים.

פרחי בננה

פרחי בננות צילום: Matthew Dillon, flickr

פרחי בננה למתכונים מיוחדים

פרחי הבננות צומחים מתוך האשכול צילום: Anguskirk, flickr

איפה קונים?
בכל יום שישי בשוק האיכרים, שבשוק הנמל, תוכלו לקנות פרחי בננה הוא הדוכן של נדב אישח, מגדל בננות מנוסה ממושב בצת בגליל המערבי. קשה לפספס את הפרחים האלו, שנמכרים לצד בננות רגילות וגם לצד בננות אצבע אדומות עם ניחוחות של אגס. העלים גדולים, ארגמניים וכבדים (שוקלים 1 ק”ג ליחידה), ויש להם מראה מרתק ואפילו מעט זר.

אישח מסביר שבניגוד לפרחים אכילים אחרים, כמו למשל הארטישוק, פרחי הבננה צומחים לא מגבעול, אלא מאשכול הבננות. “אלו הם הפרחים הזכריים של הפרי, ולמאכל הם נקטפים סגורים, לפני שהם נפתחים”.

לדבריו, “פרחי הבננה זמינים כמעט כל השנה, למעט הפסקה קצרה בין החודשים ספטמבר עד נובמבר. במזרח הרחוק אפשר למצוא אותם כמעט בכל שוק אבל בארץ בגלל חוסר ביקוש הם עדיין בבחינת מראה נדיר”.

פרחי בננה

פרחי בננה צילום: עז תלם

פרחי בננה

ניצני בננות פריכים צילום: עז תלם

פרח שנפתח לאט
בדומה לארטישוק, גם פרח הבננות דורש עבודה והתעסקות לפני שניתן ליהנות ממנו:

ראשית, יש להסיר את העלים האדומים החיצוניים, ולשחרר מהם את ניצני הבננות הצהובים. ניצנים אלו מכילים סיבים לא אכילים שיש להסירם אחד אחד. לאחר שהעלים האדומים לחלוטין הוסרו ממשיכים להסיר עלים עד שמגיעים לליבת הפרח, המורכבת מעלים צעירים ואכילים בצבע צהוב חיוור. את ליבת הפרח קוצצים דק לרצועות.

שני החלקים האכילים של הצמח: העלים הפנימיים והניצנים, מרירים בצורתם הגולמית, וצריכים השרייה קצרה במים או במלח כדי להפוך לערבים לחך. כמו בננות, גם חלקים אלו משחירים מהר ברגע שהם נחשפים לאוויר, ולכן חשוב לעבוד עם פרח הבננה בזריזות.

צפו: איך לפרק פרח בננה

הכרישה של המזרח
ברגע שמלאכת הניקוי, החיתוך וההשרייה מאחוריכם, מחכה לכם חומר גלם עם מרקם פריך ומפתיע, שמבחינה קולינרית מזכיר קצת את הכרישה. אפשר לשלב אותם במוקפצים שונים ובתבשילי קארי ארומטיים, ואפילו לשלב בקציצות ירק. אפשר גם פשוט להוסיף אותם לסלט חסה או כרוב שאתם מכינים ביומיום – הטעם שלהם ניטרלי למדי בפני עצמו.

מתכונים מיוחדים עם פרחי בננה

פרח בננה מבפנים. צילום: עז תלם

פרח בריא
מבחינה בריאותית, פרחי הבננות הם אחד המזונות המזינים ביותר שיש: הם דלים בקלוריות, עשירים בסיבים תזונתיים ומכילים נוגדי חמצון רבים. הם מהווים מקור מצוין לוויטמינים A, C ו-E וכן למינרל אשלגן. מיוחסות להם שלל תכונות בריאותיות, בין היתר הפחתת כאבי מחזור, שיפור מצב הרוח והורדת רמת הסוכר בדם.

 

דוכן הבננות של משק אישח פועל בכל יום שישי מ8:00-15:00 בשוק הנמל בתל אביב