דגים רבותי דגים

מאת: אוסנת גואטה

דג

איך בוחרים דגים?

רובינו אוהבים דגים, אנחנו יודעים שהם בריאים, קלים לעיכול ויש בהם אומגה 3 ולמרות זאת, לא מעט נמנעים מלבשל דגים לעצמם, אם מחוסר הידע איך לטפל בדג טרי או אפילו איך להכין מנות דגים.

לכן, החלטנו להגיש לכם את המדריך המקוצר לבחירה וטיפול בדגים, כולל באילו דגים להשתמש בכל מיני מנות.

סוגי הדגים:

כיום בשוק יש 4 סוגי דגים: דגי ים (לוקוס, אינטיאס, פרידה, בקלה, פלמידה, מוסר ים, מקרל, ברבוניה, אנשובי, סרדין), דגים מיובאים (טונה, סלמון), דגי בריכה (קרפיון, בורי, פורל, אמנון–מושט) ודגי כלוב שהם דגים שמגודלים בים אבל בתוך כלובים ענקיים וטעמם דומה מאד לדגי ים ( לברק, דניס).

מחיר:

המחירים ינועו בהתאם לסוג הדג. דגי בריכה יעלו בין 40-80 שקלים, דגי כלובים עלו בין 90-110 שקלים, דגי ים פרא יעלו מ-120 שקלים וצפונה ודגי ים קטנים כגון סרדינים, מליטות, ברבוניות וכד׳ יעלו בין 90-120 שקלים. דגים טריים ביבוא כגון סלמון וטונה יגיעו למחירים גבוהים יותר.

דג

תסתכלו לדג בעיניים

איך בוחרים דג?

1. ריח. תתפלאו, לדג לא צריך להיות ריח של דג! דג טרי יריח כמו בריזת ים עדינה (טוב, נסחפנו קצת עם הפיוטיות).

2. מגע. אל תחששו לגעת בדגים, אם החיבור באיזור זימי הדג יבש אז הדג לא טרי. המגע של בשר הדג צריך להיות גמיש וקפיצי, כזה שלא משאיר שקע כשלוחצים עליו.

3. תסתכלו לדג בעיניים. עיני הדג צריכות להיות מבריקות, נקיות ובולטות.

4. ניקוי ופילוט הדג. בקשו שאת הפילוט והניקוי יעשו מולכם כדי שתראו מה מצב הדג.

5. מחיר. אל תקפצו לקנות כל דג זול. אם מציעים לכם לוקוס ב-80 שקלים, סימן שמשהו פה פישי (שימו לב למחירים שרשמנו לכם למעלה)

 

סושי

(לא כל דג מתאים לסושי)

מנות ושיטות בישול

דגי ים קטנים – מליטות, ברבוניות וסרדינים וכל דומיהם, מושלמים לטיגון בשמן עמוק, אפשר לקמח בעדינות אבל לא חובה. הם הכי טעימים מיד אחרי הטיגון עם זילוף של לימון וסלט ירקות טרי ליד

דגי בריכה  היתרון בדגי בריכה הוא חוסר הריח והטעם הדגי, ולכן מתאים לאנשים שרוצים לאכול דגים אבל נרתעים מהריח והטעם כגון ילדים. אלו דגים שיתאימו לקציצות, צליה ואפיה ולתבשילים כגון קארי, בהם התיבול הוא דומיננטי ואין צורך בדג עם טעמי ים .

דגי ים ודגי כלובים – אלו דגים שמוסיפים מליחות וטעם לאוכל, לכן הם יעבדו מעולה לבדם אם על הגריל, בצליה או במחבת אבל גם בקציצות ותבשילים בהם אתם רוצים את הטעם הדגי.

דגים לצלייה על האש ואפייה – צריכים להיות עשירים בשומן, כגון דניס, לוקוס, מוסר ים, בורי, סלמון, ברבוניות וכד׳

(איזה דג הכי מתאים לסביצה׳?)

והנה כמה הצעות למנות מוכרות:

חריימה: בורי, פלמידה לבנה ולוקוס עובדים טוב בבישול ולכן יתאימו כמו כן גם מושט, אינטיאס

פיש & צ’יפס: מנה שזקוקה לדגים בשרניים כגון לברק, נסיכת הנילוס, בקלה

דגים נאים: טונה וסלמון כמובן אבל גם לוקוס, פלמידה ומושט יעבדו

 

אל תפחדו לשאול את מוכר הדגים שלכם, להתייעץ ובעיקר אל תחששו לנסות ולהתעסק עם דגים. יש בדגים שלל של יתרונות בריאותיים והם חומר גלם עם טעמים משתנים וזמני בישול מאד קצרים אך יחד עם זאת דג הוא חומר גלם שמשתלב כמעט בכל דבר ועל כן יש לכל מטבח בעולם מנות עם דג.

 

בתאבון