מדריך חומרי גלם

דגים

פסח כבר בפתח ואיתו כוכב הערב הבלתי מעורער שאף שולחן סדר אינו שלם בלעדיו, הגפילטע פיש. בהזדמנות חגיגית זו חשבנו לדבר על דגים ואולי קצת בשמם.

1. כדי להיות בטוחים שהדגים בחנות טריים צריך לשים לב ש:

-העיניים של דגים שלמים הן מבריקות ושקופות, לא שקועות ויבשות.

- הזימים הם בגוון אדום או ורוד עז, לא חום עייף.

- עור הדג 'חי' ומבריק.

- בשר פילה או סטייק דג הוא מוצק ומעט שקוף, ללא שינויי גוון.

- ריח הוא סמן טוב לטריות – דג טרי יריח מהים. ריח 'דגי' חריף הוא סימן שימיו הטובים של הדג מאחוריו.

2. חפשו חנות דגים טובה עם אספקה קבועה של דגים ופירות ים טריים. מוכר הדגים ישמח לפלט עבורכם את הדגים ואל תשכחו לבקש את העצמות, הראש והעור להכנת ציר דגים.

3. דגים טריים מומלץ לצרוך בסמוך לדיג או למועד הרכישה. הם יחזיקו במקרר 3-4 ימים אבל ייאבדו מטריותם. לחילופין, אפשר להקפיא דגים עד 3 חדשים, כשהם עטופים היטב.

- אל תפחדו להתנסות במגוון השיטות הרבות לבישול דגים- מאודה, אפוי, מטוגן, מעושן, צרוב, צלוי, כבוש, מיובש או חי. מחפשים רעיונות? היכנסו לדף המתכונים באתר השוק.

4. בארץ ובכלל העולם דגי הים הולכים ומתמעטים. בעקבות דיג יתר, זיהום ופלישת זנים טורפים שנלחמים על מזון ומרחב מחיה, המערכת האקולוגית הימית כולה נמצאת בסכנת קריסה. דיג בקנה מידה תעשייתי לא מאפשר את התחדשות אוכלוסיית הים והשלל מהים הולך וקטן עם זנים רבים שנמצאים בסכנת הכחדה. כצרכנים, היכולת להשפיע ולשנות את המצב נמצאת בידיים שלנו. באתר של גרינפיס מופיעה רשימה 'שחורה' של דגי ים בסכנה שמהם מומלץ להימנע ובכלל הרשת מלאה בחומר קריאה.